Мрійники та реалісти

Частина 1

Мрійники

Тривалий час вчені лише висловлювали думки про можливість польотів людини, але їх ідеї залишались лише мріями і поступово забувались . У  XVII столітті жив священик Онорато Фарбі, людина освічена і не позбавлена літературного дару. В 1646 році він написав «Трактат про фізику деяких видів руху». В ньому він пише: «Коли сконструювати посудину великої ємності у вигляді труби і в пустити в неї велику кількість стисненого повітря, яке буде виходити поштовхами, то отримаємо таку піднімальну силу, що полетить не лише сама труба, але і достатньо великий вантаж, що буде на ній.

В XIX столітті ідею запуску ракет запропонував талановитий український винахідник Микола Іванович Кибальчич, який прожив усього 28 років, але встиг зробити багато. Народився М. І. Кибальчич в 1853 р. у родині священика в містечку Короп на Чернігівщині. Приїхавши до Петербурга, поринає в революційне життя і водночас займається наукою. Бомбою, виготовленою за власною технологією Кибальчича, було вбито царя Олександра II. Перебуваючи в камері смертника, він використовував кожну годину, кожну хвилину, щоб завершити своє проектування апарата для польоту в космос. Він мріяв дати людству проект космічного корабля. Своєму адвокату в тюремній камері він передав проект, в якому чітко і просто були викладені принципи реактивної тяги польоту на ракеті.

Історія розвитку космонавтики і ракетної техніки знає чимало імен, але основоположником наукової космонавтики вважається великий російський вчений Костянтин Едуардович Ціолковський. Він є автором фундаментальних наукових розробок з теорії руху ракет, багатьох важливих відкриттів у аеродинаміці, ракетній техніці й теорії міжпланетних сполучень.

К. Ціолковський народився у 1857 р., у Рязанській губернії. Учився самостійно, 1879 р. в Москві склав екстерном екзамени на звання вчителя і з 1880 р. працював учителем арифметики, геометрії і фізики в Боровському училищі Калузької губернії. Ціолковський побудував першу в Росії аеродинамічну трубу, розробив теорію руху складених ракет двох типів: з послідовним і паралельним з’єднанням ракет. Він є основоположником теорії міжпланетних сполучень, перший вивчив питання про ракету і висловив ідею про створення позаземних ситуацій. Майже все життя він відчував насмішки над своїм захопленням, його називали великим мрійником.

І ще одна постать в космічній епопеї, яка репрезентує українців: Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей) – гідний син славетної Полтавщини. За багато років до польотів людини на Місяць зробив відповідні обчислення, якими 1969 року скористалися американці, відправляючи своїх астронавтів на Місяць. Двадцять років він прожив під чужим ім’ям, так склались обставини. Народився Олександр Шаргей 21 червня 1897 р. у Полтаві. У 19 років закінчив Полтавську гімназію і вступив до Петроградського політехнічного інституту, а потім до юнкерського училища. Тут він продовжує теоретичну працю про польоти, закінчує свій перший рукопис про космічні польоти, в якому обґрунтовує спосіб подолання земного тяжіння ракетою з триступеневим реактивним двигуном і виводить формулу руху цієї ракети. Над питанням міжпланетних сполучень він працював багато років.

Ще у 1928 році він у своїй книзі “Завоювання міжпланетних просторів” виклав основи усього на чому базується сьогоднішня космонавтика – починаючи від основного рівняння польоту ракети, закінчуючи ідеєю використання гравітаційного поля небесних тіл для руху космічних кораблів.

На сьогодні майже усі його розробки успішно використані на практиці. Найбільш відомою з них став розрахунок пілотованого польоту на Місяць, який американці поклали в основу своєї місячної програми.

Його життя – це суцільний калейдоскоп незгод, поневірянь, крутих поворотів, драматичних подій. Однак космічна тематика залишалася для нього головною. Загинув він у лютому 1942 року від час оборони Москви.

Не всім відомо, що практично втілював ідеї Ю. Кондратюка про міжпланетні польоти ще один з видатних українців — Михайло Яримович (народився 13 жовтня 1933 р. на Українському Підляшші (тепер Польща). У1964 р. саме він був відповідальним у СІЛА за створення космічних кораблів системи «Аполлон», а з 1965 р. його призначили технічним директором для проектування орбітальної лабораторії, з якої можна було здійснити політ на Місяць. Отож ідеї мрійників почали втілювати в життя реалісти. Та про них у наступній розповіді.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: